Güven Damgası

Güven Damgası

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta içinde Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Ülkemizde TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2016 verilerine göre 2015-2016 Nisan döneminde Türkiye’de online alışveriş yapanların % 24.9’nun sorun yaşadığı belirtiliyor.

 

Bundan dolayı Türkiye E-ticaret ekosisteminde ne yazık ki hala güven sorununun olduğunu görmekteyiz ve bu yeni düzenleme ile de bu güven sorununu çözümlemek için işletmelere bazı yaptırımlar getirmeyi planlıyor.

 

Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki bu uygulama şimdilik zorunlu tutulmamaktadır. Tabii Güven Damgası’na sahip olmak da işletmelere pozitif bir etki sağlayacaktır.

 

E-ticarette Güven Damgası yasası yeni çıkmış olsa da henüz sağlayıcısı bulunmamaktadır. Bu süre içerisinde bir sağlayıcı belirlenir ise RGS Yazılım olarak bu bilgilendirmeyi müşterilerimize yapmak için takipte olacağımızı belirtmek isteriz.

 

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2016 verilerine baktığımızda e-ticaret sektörüne olan bu güvensizliğin halen yaşanmakta olduğunu söylemek mümkündür.

 

Güven Damgası uygulamasının amacı da tam olarak bu sorunların önüne geçip tüketicilerin haklarını koruyarak onlara daha rahat ve güvenilir bir şekilde online alışveriş yapmalarını sağlamak olacaktır.

 

Peki Bu Güven Damgası Nedir?

Güven Damgası, yasa gereğince uygulanacak olan asgari güvenlik ve hizmet standartlarını sağlayan e-ticaret firmalarına ve hizmet sağlayıcılarına verilecek sembole denilmektedir.

 

E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunacak bu sembol o sitenin belli başlı güvenlik tedbirlerini almış olduğunu ve güvenilir bir site olduğunu kullanıcılara göstermek amacı ile kullanılacaktır.

 

Ayrıca Güven Damgası’nın sitesine ilgili sitenin doğrulama bağlantısı eklenerek o sitenin gerçekten bu Güven Damgası’na sahip olup olmadığını da kontrol edebilecek.

 

  • E-ticaret firmaları vermiş oldukları hizmet ile ilgili yerine getirmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları aşağıda maddeler halinde belirttik.
  • Güven Damgası başvurusunda en fazla 3 ay önce ve her sene içerisinde en az 1 defa sızma testinin yaptırılması.
  • Kişisel veri ve ödeme bilgileri içersin tüm işlemlerin SSL ile gerçekleştirilmesi.
  • E-ticaret üzerinden satışı yasak olan veya bir şarta bağlanan ürünlere ilişkin düzenleme ve idari kararlara uygun tasarlama.
  • E-ticarette ilgili ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına da yer verilmesi. Ayrıca ilgili ürünün kimler tarafından kullanılabileceği ve teknik bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından bu desteğin sağlanacağının da belirtilmesi.
  • Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını sağlayan görsellerin kullanılması, kargo ve teslim sürelerinin bilgilendirmelerinin yapılmasını sağlar.
  • Sunulan hizmetin kim tarafından sağlandığının gösterilmesini, kapsamı ve süresi ile ilgili bilgilerinin sunulmasına imkân sağlar.
  • Tüketicinin aldığı ürün / ürünler ile ilgili şikâyet ve taleplerini iletebilmesi için site üzerinden iletişim bilgilerinden telefon aracılığı ile ulaşabileceği müşteri hizmetlerinin olması sağlanır.

Güven Damgası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Güven Damgası’nı edinmek isteyen e-ticaret firmaları başvurularını GDS (Güven Damgası Sağlayıcıları) ‘ye yapmaları gerekiyor.

 

Daha sonra Güven Damgası Sağlayıcıları tebliğde belirtilmiş olan şartların varlığını kontrol edecek. Sitedeki eksik maddeler tespit edilir ise ek süre verilecek. Güven Damgası Sağlayıcıları’nın 30 gün içerisinde başvuruyu sonuçlandırmaları gerekmektedir.

 

Başvurunuz olumlu sonuçlanır ise e-ticaret sitenizin ana sayfasında ve iç sayfalarında kullanılmak üzer Güven Damgası Sağlayıcıları sitesi ile bağlantılı bir sembol yerleştirilecek. Bu bağlantıya tıklanıldığı zaman e-ticaret siteniz ile ilgili bilgilerin olduğu bir sayfa açılacak.

 

Güven Damgası henüz zorunlu olan bir uygulama olmasa bile e-ticaret siteleri açısından olumlu etkileri olacağı için bunu tercih edecek birçok e-ticaret firması olacaktır.

 

Konuyla ilgili olarak bilgi almak isterseniz iletişim bilgilerinizi iletebilirsiniz. Müşteri temsilcimiz size en kısa sürede yanıt verecektir.

iPhone 8’in özellikleri sızıntı ile deşifre oldu (iPhone 8 ne zaman tanıtılacak?)

iPhone 8’in özellikleri sızıntı ile deşifre oldu (iPhone 8 ne zaman tanıtılacak?)

12 Eylül’deki iPhone lasnmanı için geri sayım başladı. Teknoloji devi Apple’ın yeni amiral gemisi ile ilgili iddialar gelmeye devam ediyor. Daha önce Apple’ın henüz tanıtmadığı ürünler ile ilgili yaptığı başarılı tahminler ile adını duyuran isimler ve firmalar telefon ile ilgili bilgiler paylaşıyor.
Read More »

PrestaShop Sipariş Silme Sorunu! Çözüldü

PrestaShop Sipariş Silme Sorunu! Çözüldü

Merhaba,

PrestaShop’ta Yönetici Paneli üzerinden siparişleri silme işlemi default’ta kapalıdır, bu ayarı açmak için aşağıdaki işlemi yapmanız yeterlidir.

/controllers/admin/AdminOrdersController.php dosyasını açın.

$this->addRowAction(‘view’); bul;

Altına aşağıdakini ekle

$this->addRowAction(‘delete’); //siparis silme aktif edildi.

DVZ Developer

PDO Kullanımı

PDO Kullanımı

Merhaba,

PHP 5.x’den itibaren artık PHP veritabanı işlemleri için MySQL fonksiyonları yerine MySQLli veya PDO kullanmamızı tavsiye ediyor.

Bu yazılımzda PDO kullanımı hakkında bilgi vereceğiz, kendini geliştirmek isteyenler için yararlı olacağına inanıyoruz.

Bu yazımızda mevcut mysql fonksyionlarımıza eş değer olacak şekilde PDO kullanımından bahsedelim.

Veritabanımızı bağlayalım.

mysql_li fonsyion;

<?PHP

“localhost”,”root”,”123456″) or die ();

mysql_select_db(“dvzgrup”, $baglanti) or die ( mysql_error() );

?>

Profesyonel Web Sitesi Hazırlama İpuçları

Profesyonel Web Sitesi Hazırlama İpuçları

Günümüzde her işletmenin bir ihtiyacı olarak görülen web sitesi aynı zamanda internet kullanıcıları ile işletmeleri buluşturan bir satış ortamı haline gelmiştir. Profesyonel anlamda kalite açısından ön planda bir web sitesini hazırlamak için bilmeniz gereken ipuçlarını bu haberimizde ele alacağız. İnternet sitelerinin oluşumlarında birçok unsur bulunmasına rağmen şart koşulan 3 büyük unsur bulunmaktadır.

– Ziyaretçilerin siteye giriş sağlayabileceği alan adı (domain)
– Dosyalarımızı barındırarak ziyaretçilerimize sunacağımız alan (hosting)
– Dosyalarımızın internet yorumlayıcıları sayesinde oluşturduğu site (içerik)

Firmanız için bir internet sitesi gerekiyor ve prestijinizi daha etkin şekilde internet dünyasına aktarmak istiyorsanız bu mümkün. Tabi kaliteli ve sadece size özgün bir sitenin oluşum aşamaları da pek kolay olmuyor.

İki türde site kurulumu yapılmaktadır. Bunlardan birincisi hazır sistemler kullanılarak sitenin oluşturulması, diğeri ise sadece o siteye özel bir tasarım ve yazılım çalışması ile sitenin oluşturulmasıdır. Tahmin edeceğiniz gibi prestij açısında sadece size özel bir tasarım ve yazılımın kullanılması daha faydalı olacaktır.

HAZIR SİSTEMLER İLE WEB SİTESİ KURULUMU

Hazır sistemler yeni kurulacak web sitesine uyarlanarak sitenin ortaya çıkması sağlanır. Kullanılan görseller firmanın görselleri ile değiştirilir ve içerikler koyulur. Hazır sistemler kullanım açısından daha fazla kolaylık sağlasa da hiçbir zaman özgün siteler kadar prestij sağlayamaz.

Bunların yanı sıra işi bilen kişilerin hazır sistemleri fark etmesi veya tahmin etmesi oldukça kolaydır. Siz ne kadar değişiklikler yaparak hazır sistem görünümünden çıkarmaya çalışsanız da yazılım kısmında görünen kodlar bu durumu saklayamamaktadır.

Hazır sistemlerin avantajları ;
– Daha hızlı kurulum sağlanır.
– Yönetim paneli bulunmaktadır.
– Kolay alışılır.
– Düzenlemeleri gerçekleştirmek daha kolaydır.

Hazır sistemlerin dezavantajları ;
– Kalıp dışına çıkılmaz.
– Geliştirmeye pek açık değildir.
– Sorunlar ve hatalar bulunabilir.
– Fark edemediğiniz sistem açıkları olabilir.
– E-ticaret sitesi yazılımları hazır olduğunda birçok site ile aynı yapıya sahip olursunuz.

ÖZGÜN SİSTEMLER İLE WEB SİTESİ KURULUMU

Özgün sistemlerin öncelikle web tasarım alanındaki işleyişi tasarımın hazırlanması ile başlamaktadır. Tasarım alanında kurumsallığınızı temsil eden renklerin yanı sıra firmanızda da kullandığınız renkler var ise onlar da yardımcı olabilmektedir.

Tasarımsal anlamda ziyaretçilere sağlanacak tüm sayfaların düşünülmesi ve bir döküman hazırlayarak bunun üzerinden gidilmesi daha başarılı sitelerin ortaya çıkmasını sağlar. Tasarım kısmında kullanılan fontların önemi büyüktür. Kurumsal siteler için genellikle ince hatlara sahip, kolay okunabilen genellikle 10-12 puntolu fontlar uygun olabilmektedir.

Tasarımlar hazırlanırken butonların, menülerin, sosyal medya ikonların ve diğer sayfaların yerlerinin de unutulmaması gerekmektedir. Tasarım açısından site 3 veya daha fazla bölümden oluşabilmektedir. Genellikle header (üst bölüm), content (içerik bölümü) ve footer (alt bölüm) olarak parçalanmaktadır.

Tasarımsal açıdan internet sitesinin çizimi psd olarak bitirilmesinin ardından yazılım kısmına geçilerek ziyaretçilerin ve yöneticilerin yetkilerini ve sitenin fonksiyonlarını ekleyerek sitenin içerik girilerek yayın hayatına başlaması sağlanır.

DOMAİN SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Genellikle en çok hata yapılan yerlerden bir tanesi de domain seçiminde gerçekleştirilmektedir. Doğru alan adının seçilmesi için firmanın isminin kullanılması uygundur. Arama motorları tarafından daha görünebilir olmak için anahtar kelimelerde domainler alınması sizlere ekstra fayda sağlar. Dilerseniz domain seçimini bir örnek ile anlatalım.

Örneğin firma ev tekstili üretimi yapan bir firma olsun. Firma ismi de DNS EV TEKSTİLİ olsun. Bu firmanın alabileceği alan adı seçiminde öncelikle tercihini evtekstili.com olarak yapması gerekmektedir. Eğer ki bu tarz jenerik isimlere ait sektörünüz ile alakalı domainler daha önceden alınmış ise dnsevtekstili.com almanız daha uygun olacaktır.

Domain seçiminde uzantılar da büyük önem taşımaktadır. Firmanız için öncelikle .com ve .com.tr uzantılarını en değerli uzantılardır. Bu uzantıları .net, .org ve diğer domain uzantıları takip etmektedir.

SİSTEM TIKIR TIKIR İŞLEMELİ

Yazılım konusunda sitenizin deyim yerinde ise tıkır tıkır işlemesi tamamen yazılımın kalitesine bağlıdır. Yazılımsal açıdan site hazırlanmadan site üzerinden yapabileceklerinizi belirlemeniz projenin hem yönetimi hem de oluşumu açısından büyük önem taşır.

Öncelikle yazılımın hangi dil ile yazılacağını belirlenmesi gerekir. Genellikle asp ve aspx tabanlı yazılım dilleri eski günlerde kalsa da günümüzde en çok tercih edilen yazılım dili php olmaktadır. Ziyaretçilerin sitenizde karşılaşacağı hataların kurumsal sitelerde yaşatacağı prestij bozuklukları büyük sorunlara yol açacağı gibi sistemin test aşamasında mutlaka birçok kişi tarafından kontrol ederek tüm fonksiyonların sorunsuz şekilde çalışması sağlanmalıdır.

ARAMA MOTORLARINDA GÖRÜNÜR OLMAK

Arama motorlarının temel amacı ziyaretçilerin aradıklarını daha rahat ve kolay şekilde bularak temin etmesini sağlamaktır. Bu bir ürün veya hizmet olabileceği gibi bilgi dahilinde de olabilmektedir. Hal böyle olunca aranılan kelimeye göre en verimli sitelerin sonuçlanması arama motorlarının algoritmalarına bağlıdır. Bu algoritmalar sık şekilde güncellenerek sitelerin kelimelerdeki sıralama ve sonuçları değişmektedir. Her kelime için farklı siteler ve sonuçlar çıkmaktadır.

Profesyonel web sitenizi web tasarım ve yazılım aşamalarından geçerek tamamlamanızın ardından arama motorları ile uyumlu bir hale ve internette popüler bir site haline getirmek için kalıcı ve etkili bir seo çalışması şarttır. Seo çalışmasının genel olarak mantığı sitenize başka sitelerden bağlantılar (tavsiye linkler) sağlayarak daha üst sıralarda yer almasını hedefler. Seo çalışması için öncelikle hangi kelimedeki sonuçlarda sitenizin üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız bunları belirlemeniz gerekmektedir.

Örneğin siteniz ev tekstili ürünleri satışı yaptığına göre sizin için potansiyel internet kullanıcıları “ev tekstili” veya satışını yaptığınız ürünlerin adları ile aramalar yapmaktadır. Sizler de bu kelimelerde yapacağınız seo çalışmaları ile üst sıralara gelerek bu alanda ihtiyacı olan kişilerin sitenize yönlendirilmesi sizlere sipariş olarak geri dönüşler sağlayacaktır.

Arama motorlarında görünür olmak için sitenizin de kaliteli içeriklerden, etkin görsellerden ve tasarımdan oluşması gerekmektedir. Site ziyaretçi tarafından kullanılırken navigasyon menüler kullanılması da kullanımı kolaylaştıracaktır. Site içerisinde bulunan hataların giderilerek site içi optimizasyonun da maksimum seviyeye çıkarılması seo çalışmalarında size avantaj sağlayacaktır.

Profesyonel anlamda bir web sitesinin kurulumu bu aşamaların sonunda gerçekleşmektedir. Siz sitenize ne kadar yatırım yaparsanız siteniz de size o kadar güzel geri dönüşler sağlayacaktır.

GERİ DÖNÜŞLERİN HESAPLANMASI VE OPTİMİZE EDİLMESİ

İnternet siteniz artık ziyaretçiler kazanmaya başlayarak organik bir şekilde büyüme yaşıyorsa geri dönüşlerinizi hesaplamanızın ve optimize etmenizin zamanı gelmiştir. Ziyaretçi davranışlarını takip edceğiniz ve istatistiksel verilere ulaşabileceğiniz Google Analystic sayesinde hangi kelimelerden daha çok verim aldığınızı ölçümlendirerek bu kelimelerin türevlerine de seo çalışması yaptırmanız ziyaretçi sayınızı arttıracak unsurlardır.

Eğer ki bir e-ticaret siteniz bulunuyor ise satışını yaptığınız ürünlerin optimizasyonunu da bu araç sayesinde yapabilirsiniz. Hangi ürünlerin en çok tık aldığına yoğunlaşarak profesyonel bir seo çalışması yaptırarak daha da iyi sıralamalara getireceğiniz gibi sıralamada yer almayan ürünleriniz içinde bir seo çalışması planı çıkarılabilir.

Yurtdışıdan telefon getirenlere şok haber!

Yurtdışıdan telefon getirenlere şok haber!

Yurt dışından telefon satın alıp ülkeye getirenler için şok edici bir yasa yürürlüğe giriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yaptığı yasa değişikliğini resmi olarak açıkladı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan mevzuat değişikliği ile yurt dışından satın alınıp getirilen akıllı telefonların ülke içinde kullanımı yasaklandı!

Yurt dışı telefonlarına yasak geldi!
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bildiri ile yurt dışından satın alınan ikinci veya daha fazla telefonların ülke sınırları içinde kullanımına yasak getirildi. Bu yasaya göre, yurt dışından birden fazla akıllı telefon satın alan kişiler, ikinci veya daha fazla sayıdaki telefonların IMEI numaralarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) bildirmek zorunda olacak ve sonrasında ise cihazların vergileri kişiden alınacak.

18723479-153.16 numaralı yazı ile belirtilen bir diğer detay ise kişilerin yanlarında şahsi telefonlarına ek olarak ikinci telefonları, gizlice veya kendi cihazları gibi sokmaya çalışması ve bu durumun tespiti durumunda, vergi cezasının 2 kat olarak alınacağı açıklandı.

Bu yasa sonrasında yurt dışından kişi aracılığı ile telefon satışının önüne geçilecek. Bu tip küçük çağlı ticari işler yapan kişiler ise cezalandırılacak.

İşte en yüksek maaşı veren teknoloji şirketleri

İşte en yüksek maaşı veren teknoloji şirketleri

Teknoloji dünyasını mercek altına alan Business Insider, Avrupa’nın en önemli ticaret noktalarından birisi olan ve pek çok teknoloji firmasına ev sahipliği yapan İngiltere’de çalışanlarına en çok maaşı veren teknoloji şirketlerini açıkladı.

10- Expedia: Ortalama yıllık maaş 55 bin sterlin

9- Oracle: Ortalama yıllık maaş 60 bin sterlin

8- HP: Ortalama yıllık maaş 60 bin sterlin

7- Cisco: Ortalama yıllık maaş 60 bin sterlin

6- Dell: Ortalama yıllık maaş 63 bin sterlin

5- Google: Ortalama yıllık maaş 64 bin sterlin

4- Microsoft: Ortalama yıllık maaş 70 bin sterlin

3- SAP: Ortalama yıllık maaş 70 bin sterlin

2- Facebook: Ortalama yıllık maaş 72 bin sterlin

1- Salesforce: Ortalama yıllık maaş 75 bin sterlin

Kaynak : NTV